Se afișează postările cu eticheta 1980. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 1980. Afișați toate postările

marți, 17 august 2010

De dans

Super costume by Pas Boutique





De dans


vineri, 13 august 2010

click here, scroll down

&
fara nicio legatura cu linkul de mai sus: tara mea de glorii, tara mea de dor


Form here

miercuri, 11 august 2010

Buletin de Bucuresti

luni, 12 iulie 2010

Buna seara, Irina


Regia Tudor Marascu, 1980.
Costume: Lidia Luludis


E o scena destul de comica in film, in care toti marinarii cumpara nevestelor lor acelasi ac de par, iar la petrecerea de revenire de pe mare, toate nevestele poarta acul de par, in forma de camee. Camera de filmat se plimba ironic de la un coc la altul, subliniind comicul situatiei dar si apartenenta la grup. Numai protagonistul refuza sa faca acelasi cadou sotiei lui.

vineri, 4 iunie 2010

Moda in Epoca de Aur

Sursa foto

„Am ajuns manechin în urma unui anunţ în ziar”, spune Eugenia Enciu, stând picior peste picior pe un scaun din atelierul ei, cu pereţii tapetaţi cu fotografii ale clientelor şi prietenelor. Aşa se întâmpla dacă voiai de lucru, te uitai în ziar şi găseai „Căutăm prezentator de modă”.

Eugenia a fost doar una dintre multele concurente care candidau pentru un post de manechin la Casa de modă Venus. Era înaltă şi frumoasă, dar nu în standardele pe care ultimii ani le-au impus fetelor care visează astăzi să fie admirate pe un podium.
Zina Dumitrescu, designerul şi coordonatorul casei, alegea manechinele după ochi şi le sfătuia uneori să mai slăbească. Pe Eugenia a ales-o pentru că i s-a părut că are o sclipire aparte în ochi. Nu s-a înşelat, căci tânăra avea să devină una dintre cele mai celebre feţe ale modei româneşti din anii ‘80. Să fii manechin în acea vreme însemna să ai o carte de muncă, să te duci la serviciu în fiecare zi de la 8 dimineaţa la 4 după-amiaza, să prezinţi colecţii sau să stai în picioare ore nesfârşite, în timp ce hainele erau probate şi chiar croite pe corpul tău.Pentru Eugenia Enciu meseria aceasta a fost o întâmplare, dar una fericită. (continuarea articolului aici)

duminică, 23 mai 2010

Romania 1960 translatat in 1980

Stil de viata romanesc (foto, 1980, Bucuresti) versus ce scrie revista Femeia in 1967:
"Creatorii romani au reusit sa realizeze in moda o linie proprie tarii noastre, linie caracterizata prin mult gust, rafinament, accesibila oricarei siluete. In constructia liniei de moda a intervenit elementul de folclor specific regiunilor din tara noastra, cules de creator si adaptat la moda actuala. " Victoria Caragea (redactor sef la revista Modern).

Ganduri


Ne ferim de termenul de moda comunista de parca ar fi spurcat, blestemat. Nu stim sa il valorificam. Consideram ca hainele acelei perioade au fost purtate pana la epuizare si din acest motiv nu recunoastem existenta unei potentiale colectii. Aproape singura marturie ramasa sunt rochiile de care ne-am atasat emotional pentru ca avem fotografii de atunci: fotografiile de la nunta parintilor, bunicilor, unchilor, fotografii din albumul de familie pe care il redeschidem din melancolie.

Cati ati observat ca fotografiile de "studio" semanau intre ele, cat de standardizate erau, si totusi cum fiecare fotograf incerca sa iasa din anonimat si sa incerce o incadrare originala. Ma amuza folosirea coloanelor si a vazelor cu flori :). Ati observat cum sunt incadrate si cat de importanta este ca in fotografie sa fie folosit ba un ghiveci cu flori, ba un cosulet sau o vaza? Care era legatura dintre cele doua obiecte?

luni, 17 mai 2010

1981


Inca o poveste, tot de la Vintagelike. Mi-as dori ca macar jumatate din hainele care se posteaza online sa aiba cateva detalii in plus. Chiar si detaliul modificarilor.

Citesc acum cartea Alexandrei Palmer, care detaliaza multitudinea de aspecte pe care o are moda second hand in diferite tari si cum aceasta capata conotatii diferite in functie de contextul social al fiecarui popor. In Asia de exemplu hainele la mana a doua au o valoare negativa, pentru ca asiaticii considera ca haina poarta energia persoanei care a imbracat-o, astfel ca hainele decedatilor nu se mai poarta. In Australia in schimb, hainele la mana a doua au avut un rol fundamental in formarea poporului deoarce aborigenii imbracau hainele colonialistilor intr-un mod gresit, din lipsa de interes si experienta fata de hainele vestice, schimband astfel societatea australiana.

La noi, moda second hand nu are valente atat de puternice precum in Asia sau Australia, nefiind un curent larg raspandit. Influentele exista de exemplu la nivel inspirational, pentru designeri. Colectia din magazinul Titanic al Laurei Vargalui unde gasiti rochiile de poveste, rochiile din videoclipurile copilariei sau rochii vechi care i-au placut.

Va las sa va delectati cu povestea Genovevei, a rchiei din imaginea de mai sus:

O rochie ce trebuie iubita si rasfatata. Ba nu, trebuie ocrotita. Triplu voal de lana, da' de lana adevarata, importat din China, de UCECOM. Confectionata in Romania, de o mare si anonima croitoreasa. Model victorian (initial). Rochia a fost cu 35 cm mai lunga si mult mai slim. Pensele au existat de la inceput. La un moment dat, a fost largita, avea rezerve mari ce permiteau asta, si i s-a introdus un clin la maneca ( nu se vede).
Apoi a fost scurtata, deoarece fusese uitata intr-un dulap (!), nu fusese imbracata niciodata, si mancata de molii pe poale- uite asa am ajuns sa iubesc moliile care nu distrug tot ce prind! Tivul este facut in asa fel incat sa se asorteze cu broderia si un defect ramas in urma scurtarii este mascat cu o mica broderie- vezi foto cu detaliu. Partea cu tivul si scurtarea imi apartin. Maneca am lasat-o asa, desi trebuie sa ai o mana foarte scurta ca sa iti vina. N-am putut sa o ciopartesc.
Se inchide la spate cu brida si nasture, la mansete la fel. De asemenea, la spate are fermoar metalic.

duminică, 16 mai 2010

1989


In imagine apar parintii mei la cununia lor civila care a avut loc in august 1989 (deci inca in epoca de aur:)), mama poarta un costum de culoare ivoire dintr-un fel de brocart satinat achizitionat din faimosul magazin COCOR si produs de BEGA TIMISOARA; pantofii din pacate nu s-au pastrat dar sunt de la GUBAN ,din nubuck alb decupati la virf si cu toc metalic...very 80's :)

Domnul pictor poarta sacou in patratele si papion(ca un artist veritabil:))

sâmbătă, 15 mai 2010

1981


Tot de la Vintagelike:
Fusta
lucrata la croitoreasa in anul 1981, in Romania.
Este in clini care se deschid foarte amplu in partea de jos.
Materialul este gabardina autentica, rar se gasea in acea perioada, mai rar o intalnim azi, sunt doar fake-ri, ca sa zic asa. Gabardina este o tesutura fina dar groasa, cu efect rips oblic pronuntat, ceea ce ii confera si calitate de impermeabilitate partiala.
"Gabardine" este primul salon de moda din Franta unde s-a produs o astfel de tesatura.
Fusta este masura mica, dar se poate modifica prin coborarea beteliei ( implicit scurtarea fustei). Este captusita cu atlas natural.
Am decis sa o incadrez la categoria " vintage", desi anii '80 ii consider un stil mixt, avangardist si retro in acelasi timp.
Pentru cunoscatori, o piesa remarcabila., nu numai datorita modelului si materialului, ci si culorii, folosita mai rar la articlolele de toamna-iarna ( galben lamaie coapta).

vineri, 14 mai 2010

Trivale, Pitesti

Nora: Rochita a fost realizata in 1980 la un atelier specializat in confectionarea rochiilor de mireasa din cartierul Trivale, in Pitesti. E o rochie simpla dar fermecatoare, alcatuita toata din volane mari, unul chiar acoperind umerii. Materialul este un fel de satin in care sunt sculptate mici flori de zapada :)
De-a lungul anilor am purtat-o si eu in diverse imprejurari (la scoala intr-o piesa de teatru, la o petrecere, un concert de jazz), tot modificandu-i lungimea (desi niciodata nu am taiat-o definitiv). Ceea ce ma incanta la ea e ca, schimband centura, pantofii, poseta, poate capata de fiecare data un alt aer, mai modern sau mai retro.

duminică, 9 mai 2010

Intreprinderea de Confectii Craiova

Margot Vintage are o rochie optzecista, din Craiova.Hainute Dora Si Miss Hunter avea o rochie confectionata tot la Craiova.

marți, 30 martie 2010

Profil "Vintage Lover"


Inca nu s-a inchis sondajul, mai astept raspunsuri, dar iata concluziile preliminare, completate de observatii calitative de la targuri si din online:

Femeile "anului 2000", sunt nascute dupa 1980 si au intre 20 si 30 de ani. Apreciaza valori precum independenta si curajul, sunt non-conformiste si flexibile in gandire. Nu vor sa fie percepute ca victime ale consumerismului, de accea evalueaza negativ marile corporatii si branduri. Sunt atrase mai degraba de marcile autohtone, cum ar fi Eugenia sau ciocolata ROM, care au o incarcatura emotionala puternica, a anilor copilariei. Sunt ambitioase si au spirit antreprenorial, astfel ca multe si-au deschis fie un blog “vintage” fie au gasit diverse idei DIY pe care si le vand.

Isi cumpara haine "vintage" online, de la targuri sau din magazinele SH, insa cel mai adesea aleg varianta online pentru ca le e mai la indemana. In medie nu urmaresc mai mult de 10 bloguri/site-uri si nu cheltuiesc mai mult 200 de lei pe haine "vintage", lunar. Vintage este un termen pe care il folosesc, pentru ca este comercial, dar stiu ca nu este cel mai potrivit si nu se rusineaza sa declare ca isi cumpara haine second hand sau ca merg la vanatoare in magazine SH.

Top 5 site-uri/ bloguri vintage ramane neschimbat (stiu ca sunt 6 dar doua dintre ele au ramas la egalitate, sortarea e in ordine alfabetica):

Evintage
Haine Vintage
Margot Vintage
My True Vintage
Vintage Boutique
Your Vintage Wardrobe

duminică, 21 martie 2010

Vintage Lovers Survey

Pentru ca ieri am fost la mare si marea m-a inspirat, mi-am adus aminte cat de important este sa cunosti lume si sa fi parte a unei comunitati, asa ca am conceput un scurt chestionar (doar 1o intrebari) poate pentru a va intelege mai bine si pentru ca nu am fizic timp sa stau atat de mult online si sa culeg de exemplu un top al celor mai bune bloguri sau site-uri.

Sondajul este disponibil aici. Multumesc!

duminică, 14 martie 2010

Almanahul Femeia, 1988






Cum vi se pare? Recunoasteti vreun personaj?
Ma gandesc ca nu eram foarte departe de moda berlineza a acelor ani. Tot un soi de uniforma era promovata si la noi, haine si accesorii mai mult functionale decat decorative, dar mai erau si exceptii, pre putine insa si prea putin promovate pentru a crea un curent.

miercuri, 10 martie 2010

La Scena - 14 martie


Duminica aceasta un nou targ in La Scena. Voi pleca din nou in cautarea modei comuniste.

luni, 8 martie 2010

La Multi Ani!

Stiu ca v-ati pregatit toate pentru ziua de astazi, cu vintage, SH sau nou, cu accesorii hand-made, cu linii de contur speciale si sper sa fiti admirate pentru frumusetea voastra si sa va bucurati de ziua femeii.

La Multi Ani!

marți, 23 februarie 2010

Moda comunista


Ma gandesc tot mai mult ca moda vintage in Romania reprezinta de fapt hainele bunicilor si parintilor nostri, care ne amintesc de fapt de istoria Romaniei, de vremurile grele din timpul comunismului, de dificultatea cu care iti procurai un model nou de haine si tot travaliul de a fi in pas cu moda sau de a fi diferit. O vad acum moda vintage mai mult ca pe un statement pentru cat de prost a fost arhivata povestea modei in Romania de la Dej incoace.

Zilele astea voi scana cateva poze din Almanahul Femeia dar concluzia este aceeasi, multe poze preluate din afara, fara a face vreun comentariu pertinent despre cine a facut hainele, despre designer sau casa de moda, alaturi de fotografii facute in Romania la o calitate mult mai proasta, in decoruri foarte urate si ciudate pentru o haina. Sunt curioasa de metoda de preluare a pozelor din afara, care sigur in acea perioada au fost preluate fara licenta si la fel de curioasa sunt de cine facea selectia de fotografii pentru revista Femeia. Revin cu info& poze.

I'm thinking more and more about the vintage fashion in Romania and how it is more likley to be represented as a memory of our parents and grandparents and actually remembers us the history of Romania, the bad times we had to endure during communism, the difficulty to own a new model of clothes and all the hard work done for beeing "fashionable" or to be different. I see vintage fashion now, more as a statement on how bad the Romanian fashion history was archived from Gheorghe Gheorghiu Dej to the present.

These days I'll scan some pictures from a Romanain magazine from the '80, Femeia and you will see the conclusion is the same, many pictures stolen from foreign catalogues, without making any relevant comments about who the clothes, about the designer or the fashion house, alongside pictures taken in Romania, very ugly and weird. I'm curious on the method of stealing the pictures, if they were scanned or photographed. For sure the pictures weere taken without license and I am also curious who made the selection of photos for the magazine Femeia. Back with info& pictures from this magazine.

vineri, 19 februarie 2010

Efectele comunismului...


Romanii apartin unei culturi pseudo-colective, sunt bucurosi atunci cand sunt acceptati de catre altii, se supun usor normelor dar in acelasi timp vor sa fie recunoscuti ca fiind cei mai buni din grup.

Romanians are a pseudo-collective culture, they like to be accepted by others, to respect the norm, yet at the same time to be recognized as the best of the group.

joi, 18 februarie 2010

Givenchy



The white organdy gown with floral embroidery dress (designed by Givenchy) is a classic example of the chic Parisian look Sabrina returns with — proof of her being all grown up.



La Your Vintage Wardrobe gasiti o fusta optzecista Givenchy. si la Madame de Vintage un sacou.
Update: cravata de la panic at the store.