Se afișează postările cu eticheta moda. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta moda. Afișați toate postările

luni, 21 iunie 2010

Nunta in stil vintage

Am observat ca multe nunti au tematica vintage. E un stil care prinde, un stil care place prin trimitere la frumusetile unei anumite epoci, la nostalgia orasului de alta data, la trecutul parintilor sau pur si simplu exista o legatura emotionala, o afinitate fata de un stil vestimentar corespunzator unei perioade istorice din moda.
Asadar, care e raspunsul la intrebarea cum sa iti alegi rochia de mireasa vintage?
Un ghid despre alegerea rochiei il gasiti aici si cateva sfaturi practice daca vreti sa imbracati rochia mamei aici si aici. Dar astept si parerile voastre.

vineri, 18 iunie 2010

Uniforme


Cine nu a auzit pana acum de Apple sau de Steve Jobs, CEO Apple? Steve este cel ce tine toate prezentarile despre inovatiile de produs din Apple. Tot ce apare nou este recomandat mai intai de Steve si apoi de colegii sai. Nu vreau sa va vorbesc despre ultimul produs iPad ci despre filosofia Apple cu privire la haine. Toti se imbraca in jeans si tricou inchis la culoare, fie ca sunt intr-o zi de munca obisnuita, fie ca trebuie sa asiste la conferinte. In orice prezentare publica angajatii se imbraca in aceeasi tinuta.

La fiecare prezentare Steve Jobs arata de parca acum s-a ridicat din fata calculatorului si este foarte nerabdator sa impartaseasca cu toata lumea. Senzatia pe care o lasa este ca muncesc mult, dar sunt multumiti de ce fac, ca Apple are angajati de care chiar are grija si care vin fericiti si bucurosi la munca. Cam asta ar fi rolul unei uniforme. Sa te faca sa te simti bine in colectiv.

Cum credeti ca e vazuta la noi unforma, acum, dupa 20 de ani?

luni, 31 mai 2010

Functional sau emotional?


Nu e nimic legat de moda in filmul "White Material", am surprins insa o atitudine familiara mie, in personajul Mariei Vial. O crescatoare de cafea pe o plantatie din Africa a carei familie desi este scoasa de sub apararea legii, se chinuie sa termine de recoltat cafeaua. Desi toti muncitorii parasesc locul de munca si familia primeste avertizari ca ar trebui sa se intoarca acasa in Franta, Maria nu asculta si isi propune sa gaseasca noi muncitori. Primul lucru pe care il face este sa se aranjeze: rochita pastelata, un colier discret, sandale rosii si posetuta rosie. Semne de eleganta care nu trebuie ignorate pentru ocazii speciale, chiar si intr-o tara mai putin bogata. Aceste "ocazii speciale" imi sunt mie foarte familiare. Acelasi personaj insa, care stie ce putere au hainele, nu se sfieste sa sape in pamant cu mainile goale sau sa poarte cizme de teren. Ambele tinute sunt functionale, niciuna nu acopera latura emotionala a femeii care isi doreste sa fie frumoasa ca in Une Affaire de femmes.

Voi ce alegeti? Functional sau rational?

Recunosc, eu sunt adepta modei functionale. Nu sunt preocupata de haine decat din prisma functionalului. Pentru mine o haina trebuie sa arate bine, dar sa nu necesite calcat, sa fie comoda, sa pot merge cu bicicleta sau sa pot merge mult pe jos. Din acest motiv nu imi plac rochiile decat pentru ocazii speciale si nu inteleg necesitatea fustelor. De multe ori ma gandesc ca as avea nevoie de un stilist sa imi indice ce accesorii si haine as mai putea folosi, cu ce mi-as mai putea imbogati garderoba, pentru stilul meu de viata. Sau ce mi se pare si mai important, cum sa gasesti noi combinatii pentru hainele pe care le ai deja in sifonier. Se ofera cineva? :)

duminică, 23 mai 2010

Franta

joi, 6 mai 2010

3R=V

Cateodata trebuie sa pun frana, sa regandesc obiectivele si sa vad daca nu cumva am apucat alt drum. Din discutia precedenta, desi a fost din vina mea ca nu stiam ca hainele sunt falsuri, mi-am dat seama ca nu vreau sa vorbesc despre ce este contemporan in moda. Am alt obiectiv de acoperit. Numele pe care mi l-am ales (Fingo Senis), nu tine deloc de ce se intampla acum la Paris, Milano sau New York, ci are legatura cu ecuatia vintage-ului romanesc: 3R (Recuperare, Refolosire, Reutilizare) = V (for Vintage).

In Romania s-a deschis de aproximativ doi-trei ani, o piata noua care poarta numele vintage si care are doua forme de vanzare: online sau prin targuri de profil. Pasiunea pentru vintage a strans in doi ani de zile o adevarata comunitate, care urmareste schimbul de haine "vintage". Ecuatia vintage-ului romanesc, modifica definitiile consacrate in alte parti, recuperind trecutul vestimentar comunist. Ceea ce este vintage in Romania depinde de cei implicati in circulatia hainelor, de persoane care avand acum 25 de ani, au apucat prea putin din epoca de aur si nu au o reprezentare clara a modei din aceasta perioada.

Tot incercand sa definesc termenul de vintage, cel mai des ne-am lovit de perceptia ca moda vintage este reprezentata de hainele parintilor si bunicilor nostri. O alta definitie a fost greu de oferit deoarece cumparatoarele cu greu accepta termenul de second hand in garderoba lor. Pe de alta parte sunt putine surse de achizitionare a hainelor vintage, putine afaceri online de acest tip fiind aprovizionate de la targurile internationale de profil, cele mai multe au ca sursa sifonierele parintilor.

Neexistand un designer cunoscut in timpul comunismului si nicio publicatie care sa scrie despre moda, exceptie facand un almanah cu functie multipla, am lansat acum doua luni ipoteza ca vintage reprezinta hainele dinainte de revolutie, puse la schimb ca sa ne amintim de parinti sau bunici, de vremurile pe care le-au trait si probabil ca sa rememoram prin intermediul hainelor, vremurile prin care au trecut. Ipoteza nu s-a confirmat, multe din cititoarele mele au gasit potrivita asocierea dintre vintage si moda comunista dar cred ca vanzatoarele sau "curatoarele vintage-ului" nu o gasesc oportuna pentru mica lor afacere.

Ce stim despre moda comunista este ca era de inspiratie germana, din cataloagele Quelle sau Neckermann primite de la rude sau cunostinte care reusisera sa emigreze, ca exitau croitori care stiau sa copieze imediat tiparul rochiilor purtate de faimoasele Angela Similea sau Corina Chiriac si ca exista Casa de Moda Venus si Fondul Plastic, care mai scoteau cateva modele pe an, la preturi ridicate pentru buzunarele romancelor.

Ce imi propun in continuare este sa construiesc o imagine a garderobei feminine dinainte de revolutie, cu ce se imbracau, ce surse de inspiratie aveau, pe ce cataloage se uitau si de unde isi cumparau hainele sau unde si le croiau. Imi propun sa cotrobai adanc prin sifoniere si sa scoate la iveala o colectie de haine si fotografii din perioada comunista, care sa completeze imaginea despre moda romaneasca, in consecinta sa demonstrez de ce termenul vintage este apropiat de comunism.

Din acest motiv am lansat concursul. Imi pare rau ca nu am reusit sa va implic mai mult in concrsul acesta, dar poate ca intelegand motivatia mea, ma veti ajuta.

marți, 20 aprilie 2010

Before 1989

M.A. (45 ani), pasionata de bijuterii si accesorii vechi, a acceptat sa ne dezvaluie cateva din sursele de informatie pentru moda, inainte de 89 si cum nevoia de originalitate era satisfacuta cu ajutorul imaginatiei si multe cunostinte pe care trebuia sa le ai (apropo de intrebarea lunii).

Care erau sursele de informare pentru moda feminina in perioada comunista? Vorbeai pe facebook de revista “officiel”, gaultier (pap 1988), “rive gauche”, “joy’ si “feminite du bois”. De unde veneau aceste reviste? Cat de greu era sa le procuri? Care este cea mai amuzanta amintire pe care o ai cu privire la schimbul de reviste "pe sub mana"?


In Timisoara nu stiu daca exista vreo familie fara rude sau prieteni buni “afara”, de la ei, in pachete bine controlate in vama RO, ajungea “bibliografia”. “Officiel”, “Vogue”, “Elle”, “Collection”, etc. (noroc ca vamesii se multumeau cu cafelele si ciocolata trimisa si nu erau interesati de moda J deci lasau revistele in pachet). Mai erau studentii straini care se intorceau din vacante bine informati. Aveam reviste si de prin 1985 chiar si video casete cu show-uri de moda.

Nu in ultimul rand Televiziunea Yugoslava unde aveai emisiuni de moda si marile prezentari in timp real, tot TV YU era o sursa solida de muzica si filme bune fara sincronizare.

In concluzie nu era greu sa te informezi cat despre schimburi nu pot vorbi, eu nu imprumutam reviste! Casa mea era deschisa pentru “studiu” dar “materialul didactic” nu pleca nicaieri.

Ce modele\designeri preferai din acea perioada?

Nu am avut si nu am un designer preferat, imi placeau mai multi: JP Gaultier, Christian Lacroix, Kenzo, Kabakubo, Hanae Mori, Armani, Ungaro, YSL, etc
In plus aveam creatii proprii. Intodeauna mi-a placut design-ul vestimentar, chiar am facut un curs in Bucuresti inainte de 1989 la Universitatea Populara de Arta, clasa Horia Muresanu. E si acum un hobby si uneori cand am timp mai imi fac cate ceva.


La ce croitor mergeai in acea perioada? Mai tii cumva minte un nume, o adresa? Cum reactiona respectivul croitor la alegerile tale? A fost vreun model de haina la care au fost retincenti si nu au vrut sa il faca? Ai cumva o fotografie din acea perioada, cu o tinuta care ti-a placut mult cum a iesit?

Bunica mea a fost cel mai bun croitor si indrumator al meu (tot de la ea am si o minunata colectie de palarii). M-a invatat sa cos si sa croiesc cu toate ca pentru mine nu am avut nevoie de tipare, puneam materialul pe jos si taiam. Daca iesea din prima ok, daca nu treceam la altceva. Imi gandeam si faceam toalete pentru petreceri cu doua ore inainte ca acestea sa inceapa. E adevarat uneori eram nevoita sa mai las ceva ace pe interior din lipsa de timp dar nu conta daca aparitia era ok.

Am prietene care mergeau la croitor dar nu tin minte sa se planga ca acestia erau reticenti la modele. Existau croitori la care era bine sa mergi pentru pantaloni si costume, altii erau specialisti in paltoane (era un sarb la fosta Casa de Moda Timisoara, foarte bun), etc. Existau si pantofari care faceau pantofi la comanda dupa modelul clientului, in general de nationalitate germana.

Cumparam nasturi si gablonturi din piata de vechituri sau le confectionam singura.

In plus ne comandam haine, parfumuri cosmeticale prietenilor din occident care veneau in tara de cateva ori pe an, de regula de sarbatori.

Nu puteam face rost chiar de orice deci improvizam. De exemplu in perioada mea punk, oja neagra era oja de culoare rosie amestecata cu mina de pix de culoare neagra iar pe buze foloseam creion dermatograf negru…

Ce parere ai despre creatiile Fondului Plastic (UCECOM) din acea perioada? Vreo amintire in particular?

Nu mi-a placut Fondul Plastic. Desi la unele “creatii” designul era ok, materialele folosite erau sub orice critica, chiar daca se gaseau materiale de calitate in magazinele de specialitate. In mare parte era vina sistemului, din banii incasati doar 30-40% ajungeau la artist, restul mergeau la Uniune si la Galerie. La UCECOM sau in diverse fabrici de confectii din perioada comunista se faceau haine pentru export si mai gaseam cate o pila care sa ne ajute sa ne procuram hainute frumoase (Biagiotti si Armani de la Satu Mare, Cardin de la Oradea, etc).

Imi amintesc ca impreuna cu prietena mea sa ne luam haine sau materiale “din fabrica”, de multe ori cumparam aceleasi modele si trebuia sa ne sunam inainte de a merge undeva impreuna. Intr-o zi ne-am intalnit intamplator pe strada imbracate identic, eu am trecut pe partea cealalta a strazii razand si ne-am facut ca nu ne cunoastem. Cum era sa ne oprim la o mica barfa ca si cum am vorbi in oginda J.

In loc de concluzii:

Exista lume bine si cu gust imbracata dar per ansamblu cred ca ne imbracam mai prost decat inainte de 1989. Moda este dictata de cvasi vedete fara pic de gust si partial de designeri produsi de fostul UCECOM (Catalin Botezatu, Dana Savuica, Venera Arapu, Janine foste modele la “celebra” Casa de moda Venus, crescuti de Madame Oglinda si Zina Dumitrescu, succesul lor il consider unul de conjunctura. Dar hei, moda e o industrie deci bravo lor ca au stiut sa speculeze momentul). Desi oferta este variata si chiar te poti imbraca bine fara a fi milionar, lumea si-a pierdut dorinta de a se diferentia si simtul ridicolului, stilul personal e o notiune aproape disparuta si asa ajungem la sistemul actual de valori, un alt subiect mut mai lung si profund.

vineri, 19 martie 2010

Mad Men



TVR a inceput sa difuzeze din luna martie Mad Men ("Nebunii de pe Madison Avenue"), serialul despre publicitarii din anii 60 din New York. Nu m-a prins inca, dar costumele nu sunt de ignorat. Am gasit un filmulet cu designerul care se ocupa de costume, Janie Bryant. Un alt interviu inspirational cu Janie, despre hainele din Mad Men, aici. Interesant cum explica faptul ca fiecare personaj denota un anumit caracter prin intermediul hainelor si cum hainele il ajuta sa devina un alt personaj, sau il ajuta in tranzitia rolului de la un caracter mai slab, la unul mai puternic.

Pe voi v-a prins filmul?

Cateva rochite foarte simpatice din anii 60 gasiti la Vintage Boutique. Grabiti-va daca le vreti caci se dau foarte repede!

joi, 18 martie 2010

1948

Ce am gasit in Almanahul Femeia din 1948, o mandra din Banatul Timisoarei. Mi-ar fi placut sa fie mai multe detalii despre aceasta rochie, insa fotografia era intr-un articol referitor la taranca romanca, fara referinte la haine, doar la munca si atitudinea lor.

Daca in revista din 1947 capitolul de moda reprezinta 4-5 pagini la sfaristul almanahului, cu sfaturi despre ingrijirea hainelor, in 1948 capitiolul de moda este plasat in mijlocul almanahului si ocupa mai bine de 10 pagini. Pe langa sfaturile aferente hainelor vechi si ponosite, sunt prezentate si modele noi, care au aceeasi linie ca rochiile lui Dior, deoarece se inspirase si el din secolul XIX, unde feminitatea si afisarea acesteia era mult apreciata in randul inaltei societati.

Pentru cine este interesat de costumele secolului XIX, va invit sa cititi carte Adinei Nanu, "Arta, Stil si Costum". (versiune intergrala aici)

Pirate Radio



Am vazut aseara filmul lui Richard Curtis si tare m-am mai bucurat de tinutele anilor 60 din Marea Britanie. Vi-l recomand, pentru toate rochitele de petrecere, Twiggy Style. Costumele sunt realizate de Joanna Johnston.



miercuri, 17 martie 2010

Carti




Cum ne informam despre ce cumparam? Ce carti sa citim ca sa intelegem mai bine hainele vintage sau cum sa reusim sa facem o datare si sa fim siguri ca este cea corecta? Am pus mai sus cateva carti care merita sa le citesti daca vrei sa intelegi mai bine fenomenul vintage de la noi. Voi ce carti recomandati?

luni, 15 martie 2010

La Scena, 14 martie 2010

Tricou Stefania Petrisor
Isi alege modelul hainelor dupa materialele pe care le descopera.




Linistit, degajat, spatiu deschis, neinghesuit, o placere sa te plimbi printre lume si sa observi care, cum isi alege hainutele.

sâmbătă, 13 martie 2010

America anilor 60



Cum sa nu se inspire si sa copieze americanii de la cuoturierii francezi sau londonezi? Atentie la costume, sunt delicioase, iar stereotipurile imi amintesc de prima femeie din state care a scris istorie in Franta, cu treizeci de ani inaintea lui Joi Lansing, Scopitone, e vorba de Josephine Baker.
sursa foto
Josephine Baker, actrita si dansatoare, sex simbol al anilor '30 in Franta, a eliberat multe stereotipuri ale lumii conservatoare franceze si a revolutionat feminitatea franceza, fiind considerata si promotoarea street-dance-ului. Cel mai cunoscut costum al ei este o centura de banane folosita pentru celebrul dans: Banana Dance.

vineri, 12 martie 2010

Couture Allure.

Sursa foto. Bernard Perris, 1985

Sa invatam de la maestrii, prima lectie de la Couture Allure. Un blog simplu, fara un design pompos cu ilustratii tip tapet sau Pinup Girls, nimic iesit din comun pana aici. Modelul e simplu, fotografii + text. Pare a fi o metoda elementara de a te face remarcat, insa, ce poate nu observa multi sau nu iau in considerare sunt referintele.

Datarea nu este o simpla cifra ci acesteia ii este atribuita povestea unui anumit designer sau interpretarea unei anumite perioade din punct de vedere al modei, nu strict al afacerii de "vintage". Poate ce le lipseste siteurilor si blogurilor romanesti este tocmai legatura cu moda unei anumite perioade si nu cu afacerea in sine, lucru ce atesta cumva pasiunea pentru domeniu.

Pe langa blogul Couture Allure exista si magazinul online. La fel de simplu, categoriile sunt facute in functie de tipul de haina iar daca vrei sa cauti o anumita rochie, vei gasi despre fiecare in parte toate datele necesare. Pe langa datare, designer, zona de unde provine, plus descrierea modelului. Asa mi se pare profesionist si asa incep sa inteleg si eu de ce o piesa este vintage si de ce treguie sa platesc sume uriase.

Let's learn from masters, first lesson from Couture Allure. A simple blog without a flamboyant design with wallpaper type of illustration or Pinup Girls, nothing out of the ordinary up here. The model is simple, photos + text. Sounds like a very elementary way to make you noticed, however, what others don't seem to take into account are references.

Dating is not just a figure but its story is assigned to a particular designer or interpretation of a certain period in terms of fashion, not strictly "vintage"business. Maybe what Romanian sites and blogs are missing is the correlation with fashion, with a certain period and not the business in itself, which also can prove the passion they have for vintage.

In addition to the blog, Allure Couture has an online store. Simple as the blog, categories are made according to the type of clothes and if you want to search a certain dress, you will find on each all necessary information. Besides dating, designer, area of origin, plus description of the model. This is professional and this is the way I begin to understand why a certain piece is vintage and why I should pay for it .

miercuri, 3 martie 2010

Vintage Italian


Moda italieneasca incepe sa se dezvolte in anii 70, intr-un moment in care la nivel mondial industria de pret a porter se dezvolta iar moda unica, haute couture-ul, incepe sa apuna. Datorita evolutiei infrastructurii industriale Italia incepe sa capate competente tehnice in zona de tricotaje si apar micile fabricute de familie. Mai mult, invata de la americani cum sa se promoveze si astfel apar nume precum Versace si Biaggiotti, care provin din familii obisnuite, cu singura deosebire ca aveau cat de cat o intelegere asupra hainelor, avand mamele croitorese.

In anii 70-80 moda italieneasca se concentreaza pe hainele comune iar Milano, cel mai industrializat oras al Italiei, devine capitala modei si incepe sa lanseaze numeroase curente, care devin accesibile oricui (de exemplu moda blujeans). Rochiile cele mai stilate pot fi cumparate de oricine, datorita preturilor scazute.

Italiei ii raman si astazi competentele tehnice si continua si acum sa detina multe fabricute de familie si mai vin in tarile estice sa achizitioneze masini de tesut, pe care le reconditioneaza si le refolosesc.

Exista si in Romania surse de "vintage italian" adus de Cristina si Ana Maria. As vrea sa stiu cat de usor gasesti haine mai vechi de anii 70 in Italia si in ce masura gasesti usor un Versace sau Valentino, la un pret acceptabil.

Italian fashion began to grow in the 70's, when worldwide the ready to wear industry started to develop and unique fashion, haute couture was disappearing. The Italian industrial infrastructure began to gain technical competence in fashion and small family businesses appeared. Italians not also gained technical competences but borrowed from the American culture promoting techniques thus, names like Versace and Biaggiotti appeared from ordinary families. They had few information on fashion, coming only from their mothers, as they were dressmakers.

Between 70's and 80's Italian fashion focused on common clothes and Milan, Italy's most industrialized city became the capital of fashion and began to launch trends affordable to anyone (eg bluejeans). Most stylish dresses could be purchased by anyone at low prices.

Nowadays Italy continues to have technical skills and family businesses. They even come in Eastern European countries to acquire weaving machines and refurbishes them and then reuses.

In Romania there is an Italian vintage trend, brought by Cristina and Ana Maria. I wish I knew how easy is to find clothes older than 1970 at vintage fairs in Italy and to what extent you can find a Versace or Valentino, at a reasonable price.

sâmbătă, 13 februarie 2010

Moda vintage

Raspunsul negativ la intrebarea din partea dreapta s-a blocat intr-un mod inefabil la numarul 66. Totusi, ramane un categoric NU. Nu orice piesa vestimentara mai veche de 20 de ani este vintage. Ma gandesc acum la o intrebare referitoare la ce e vintage si ce e second hand. Sau daca vintage de fapt inseamna oldish. Daca simtim nevoia sa ne apropiem mai mult prin moda vintage de hainele parintilor si bunicilor nostri.

Hainele generatiei mele, anii 80-90 nu au avut acelasi farmec cu hainele anilor 60-70. Nici ce se intampla acum in productia de haine, nu este stralucit. Poate ca inconstient simtim nevoia de frumusete, de a purta modele care au o valoare estetica.

The negative answer to the question posted on the right is locked to 66 answers. However the answer remains NO. Not every piece of clothing older than 20 years is vintage. I must invent now a question about what vintage actually is and what is second hand. Or if vintage actually means oldish. If we are closer to vintage fashion due to the memories and affinity for our parents and grandparents clothes.

The clothes from my generation, eighties and ninetieths didn't have had the same charm as the clothes 60's & 70's. Perhaps unconsciously we feel an urge for 60's and 70's beauty and to wear patterns that have an aesthetic value.

luni, 18 ianuarie 2010

Jil Sander



Jil Sander, o casa de moda infiintata in 1968. Mai multe aici.

Mai multe articole Jil Sander din 1980 diponibile pe your vintage wardrobe si not vintage yet.

vineri, 15 ianuarie 2010

Pierre Cardin 1970



Wiki Pierre Cardin si noi colectii.


O gentuta Pierre Cardin, anii 80, de la My Oldies but Goldies, disponibila acum si o camasa barbateasca la Your Vintage Woardrobe.

marți, 12 ianuarie 2010

Louis Feraud 1986



Mai multe despre designer aici.
Colectia Loius Feraud 2009.

Trei produse Louis Feraud disponibile acum pe blogurile romanesti: Haine Vintage are o camasa si Madame de Vintage are un sacou Louis Feraud de vanzare si My oldies but goldies un costum. Totusi, mi-ar fi placut sa vad si eticheta fotografiata la Madame de Vintage, apropo de articolul acesta de pe Couture Allure, unde e explicat in detaliu cum iti poti da seama daca eticheta a fost cusuta de catre vanzatorul de vintage, sau daca este un obiect autentic.

1985 - Anne Klein


Mai multe despre designerul american Anne Klein aici.
Informatii despre brandul Anne Klein aici.

luni, 11 ianuarie 2010

H&M - reciclabil, ecologic si vintage


Sursa foto

Daca pana acum nu eram convinsa ca as putea imbraca haine vintage zi de zi, H&M spulbera acest mit. Prin noua colectie Garden, readuce in atentie moda anilor 70, motivele florale hipiote si mai mult decat atat este in pas cu trendul global ecologist prin folosirea materialelor "eco": bumbac si in organic sau poliester confectionat din PET-uri reciclate . (+)